Haberler

Yüz Tanıma Sistemi Nedir?

Kişilerin yüz yapılarını şifreleme sistemi olarak değerlendiren ve bunu güvenlik amacı ile kullanan sistemlere yüz tanıma sistemleri adı verilir. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile beraber daha popüler hale gelen bu sistem ile birçok alanda güvenilir geçişler sağlanmaktadır.

Yüz Tanıma Sistemi ve Özellikleri

Görüntü işleme teknikleri kullanılarak geliştirilen yüz tanıma sistemi, geçiş güvenliğine önem verilen her alanda kullanılabilir. Her insanın diğer kişilerden farklı bir yüz yapısı bulunmaktadır. Bu bilgi ışığında geliştirilen yüz tanıma cihazları, insanların ayırt edici özelliklerini ön plana çıkararak geçiş kolaylığı sağlar.

Gelişen güvenlik teknolojilerini kamera sistemi ile birleştiriyoruz ve yüz tanıma sistemi ile her alanda güvenliği sağlıyoruz. Biometrik tanıma sistemi mantığı ile çalışan bu sistem, diğer biometrik sistemler arasında en başarılı olanıdır. Diğer sistemlere göre farklı özellikler sunan yüz tanıma sistemi birçok avantaj da sağlıyor.

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Firmaların istedikleri ve uygun olan alana kolaylıkla monte edilen yüz tanıma sistemi, personellerin giriş – çıkışlarının kontrol edilmesini sağlar. Cihaz monte edildikten sonra geçişine izin verilecek olan tüm kişilerin resimleri 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır.

Aktarılan resimler ile beraber kişilerin özlük bilgileri de sisteme kaydedilir. Bu sayede cihaz veri tabanında bütün personellerin resimleri ve bilgileri yer alır. Geçiş sırasında cihaz karşısına gelen personelin yüz hatlarını anında algılayan cihaz, veri tabanına eklenen bilgiler ile algıladığı yüz hatlarını karşılaştırır. Gerekli bilgilere ulaştıktan sonra ise kişinin geçişine izin verir. Ancak bilgiler uyuşmadığı zaman kişinin geçişine izin verilmez. Bu da istenmeyen kişilerin içeriye geçişini engeller.

Yüz Tanıma Sisteminin Kullanım Alanları ve Sağladığı Avantajlar

Son dönemlerin en hızlı biyometrik teknolojisi olan yüz tanıma sistemi, insan yüzü ile çalışan gelişmiş bir sistemdir. Bu sayede ilgi gören ve kullanımı her geçen gün artan bir cihaz haline gelmiştir. Bu sistem sayesinde şifre unutma ya da kart kaybetme gibi sorunların da önüne geçilmiştir.

Sizlerde şirketinizin maliyetini azaltmak ve performansınızı artırmak istiyorsanız, yüz tanıma sistemimizi tercih edebilirsiniz. Maliyet tasarrufu sağlamasının yanında güvenliği de en iyi şekilde sağlayan yüz tanıma sistemimiz, birkaç işlem ile personellerinizin devam raporlarını almanızı sağlar.

Alacağınız raporlar ile ay sonunda personellerinizin fazla mesai, izin ve giriş – çıkış saatlerini elde ederek maaşlını otomatik olarak hesaplayabilirsiniz. Yemekhane kontrol sistemi, öğrenci kontrol sistemi, üye takip sistemi olmak üzere güvenli geçiş sağlanmak istenen her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Duyurular

Kişi sayma özelliği sayesinde daha yüksek ticari başarı

Gün içinde alışveriş merkezinize ya da mağazanıza giren kişileri sayabildiğinizde ticari faaliyetlerinizi çeşitli yollarla geliştirme şansı elde edersiniz. Örneğin, yoğun olmayan saatlerde personel sayınızı azaltıp yoğun saatlerde arttırarak hizmet kalitenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca ilerleyen gün, hafta ve aylarda gelecek talepler hakkında öngörüde bulunabilir, doğru personel sayısı ve stok bulundurarak gelecek faaliyetlerinizi bu bilgiler ışığında planlayabilirsiniz.

Mağazalarına giren müşterileri sayan işletmeciler, bu sayede ideal strateji geliştirerek ciro ve gelirlerini arttırabilirler. Öte yandan, müşterilerin geniş bir zaman aralığında doğru bir şekilde sayılması, özellikle geleneksel kamera teknolojileriyle başarılması oldukça zor bir meseledir.

Sağlık ve güvenlik sektörlerinde kişi sayımı

Kişi sayma özelliği sayesinde çeşitli sektörlerde değerli öngörüler elde edilmesi mümkündür. Bu sayede, örneğin stadyum gibi hızlı trafik akışına sahip alanlarda kalabalığın güvenliği sağlanmış olur; kulüplere, sergi salonlarına ve diğer mekanlara giren kişi sayısının yangın güvenlik talimatlarında belirtilen sınırları aşmasının önüne geçilir.

Eski tip “tek-lensli” kişi sayma özelliğinin sıkıntıları

Geçmişte işletmeciler genellikle tek-lensli kamera kullanmak suretiyle mağazalarına giren kişileri sayardı. Ancak bu durumda insanlar diğer objelerle karıştırılır, bu da mağazaya girenlerin hatalı bir şekilde sayılmasına ve mağazayı ziyaret sebeplerine ilişkin yanıltıcı bilgilere yol açardı.

Tek-lensli kameralarla ilgili en büyük sıkıntılardan biri, 3D perspektiflerinin olmayışıdır. Bu eksiklik, söz konusu kişi ya da objenin uzunluğunun belirlenmesini imkansız kılar. Bu durumda alışveriş arabaları ya da bebek arabaları gibi objeler de insanla karşılaştırılabilir. Işık koşullarında bir değişiklik olduğunda sorun daha da büyüyebilir, hatta bazen gölgeler bile insanla karşılaştırılabilir.

İki-lensli kameralarla doğru sayım

Tüm bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen ileri-görüşlü işletmeciler, yeni nesil iki-lensli kameraları mağazalarına kurmaktadırlar. Aynı kişinin iki görüntüsünü kaydedip işleyen bu kameralarla 3D görüntü elde etmek mümkündür. Böylelikle kişinin boyu ve şekli doğru bir şekilde kaydedilerek, bir obje ya da gölgeyle karıştırılmalarının önüne geçilmiş olur.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenme teknolojileriyle artan müşteri değeri

İki-lensli kameraların en iyileri, kameralar zaman içerisinde ‘öğrenmelerine’ imkan veren Yapay Zeka ve Makine Öğrenme teknolojileriyle de donatılmıştır. Bu sayede, demografik bilgileri ve mağaza içi davranışlarından yola çıkarak müşteri tercihleri hakkında yeni öngörüler elde etmek, ve nihayetinde daha etkili ticari kararlar almak mümkün hale gelir.

Tek bir akıllı kamera ile tüm güvenlik gereklerini karşılayın

Kişi sayma özellikli akıllı kameraların bir diğer büyük faydası, alışveriş merkezinin ya da mağazanızın güvenlik korumasını iki katına kadar çıkartabilecek olmasıdır. Bu da, tek bir yatırımla müşterilerinizi ve varlıklarınızı koruyabileceğiniz ve ziyaretçilerinizin sayısını doğru bir şekilde tespit edebileceğiniz anlamına gelir. Tek bir kamera sisteminin yeterli oluşu bir yandan kurulum, enerji tüketimi, bakım ve destek maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlarken diğer yandan da güvenlik kamerası ve işletmeniz için akıllı öngörüler elde etmenize destek olur.

Kişi sayma özelliği ve ticari işletmenizin güvenliği için neden Aktif Grup Savunma’yı seçmelisiniz?

Kişi sayma özellikli Aktif Grup Savunma kameralar büyük avantajlar sunar. Öncelikle, insanların cansız obje ve gölgelerden ayırt edilmesine imkan veren 3D görüntüleme kapasitesine sahip ikili-lensiyle yüksek oranda doğruluk sağlar. Bu kameralar aynı zamanda, kişilerin daha doğru bir şekilde sayılmasına yardımcı olacak yeni veri setleriyle sürekli olarak eğitilip geliştirilebilecek olan Derin Öğrenme algoritmalarını kullanmaktadır.

Kişi saymada kanıtlanmış deneyim

Aktif Grup Savunma, pek çok sayıda kuruluşun tesislerine giren kişileri sayıp gözlemlemelerinde onlara yardımcı olmuştur. Ticaret alanındaki becerilerimiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için işletme ve yönetim sistemlerini geliştirmek üzere Hollanda Harleem’deki bir alışveriş merkezine kurduğumuz iki-lensli kamera sistemi hikayemizi inceleyebilirsiniz. Hikayenin tamamı için, [URL] adresini ziyaret edin.

Haberler

IR LED Kamera Aydınlatma Mesafesi ve Gece Görüş Mesafesi nedir?

IR Led’li gece görüş kameralarında bilindiği gibi kamera üzerinde bulunan ışık algılayıcı sensör ışık seviyesi belirli bir seviyenin altına düştüğünde (Hava kararınca ? veya kapalı ortamda ışık sönünce) Infrared Ledleri yakar.

IR Led’lerden çıkan ışınlar çalışma mesafesi içinde bir cisme çarparak yansır ve kameranın Image Sensörüne gelir. Resim algılayı bu ışınları toplayarak resim sinyakline dönüştürür ve siyah beyaz olarak gece görüntüsü elde edilir.

Elde edilen gece görüntüsünün kalitesi bir kaç faktöre bağlıdır;

* Resim algılayıcı kalitesi, hassasiyeti,
* Infrared Led Lamba gücüne, yansıyan ışığın miktarına,
* Lens büyüklüğüne (3.6mm Lens geniş açıyla yakına 10m, 16mm dar açı ile uzağa 30-40m, 105mm Lens çok dar açıyla çok uzağa 100m. gibi)
* Gece görüntüsünün kalitesi ve netliği ışığı yansıtan cismin özelliğine (toprak ışığı emer iyi yansıtmaz, beton ve metal malzemeler iyi yansıtır. İnsan ve hayvanların yansıtma özelliği orta seviyelerdedir) göre değişir.

Yukarıdaki kriterler göz önüne alınarak gece görüşlü IR Led’li kamera seçimi yapılmalıdır.

Maalesef Dünya?da pek çok firma müşteriyi yanıltıcı, ticari oyunlar oynamaktadır. Örneğin 6 mm lensli bir IR kameraya 250 adet IR Led takip kameranın etiketinde aydınlatma mesafesi 250 metre yazarak bu kamerayı satmakya çalışmaktadır.

Konuyu bilmeyen tüketici bu kameranın geceleyin 250 metre mesafeyi göstereceğini düşünerek (zannederek) bu kamerayı satın almakta ve 25-30 metreden sonrasını göstermediğini görerek hayal kırıklığı yaşamaktadır.
Satın aldığı kameranın 250 metreyi göstermediğini satıcıya söylediğinde maalesef aldığı cevap ?bu kameranın aydınlatma mesafesi 250 metredir GECE GÖRÜŞ MESAFESİ 250M değildir? cevabı olmaktadır. Yani göz göre göre müşteri kandırılmaktadır.

Gece görüşlü kamera alınırken AYDINLATMA MESAFESİ gibi saçma sapan özelliğe değil, KAMERANIN GECE GÖRÜŞ MESAFESİ dikkate alınmalıdır.

+ +